The Bawds Golden Plumward
     
     

The Golden Plume Award

The Golden Plume Award for acting is awarded annually by the Bawds Committee
Members of the committee, who are not eligible for nomination, vote independently of each other.
Votes are collated by an independent auditor and the winner is announced at the Bawds AGM

Nominees Year Production(s)
  2016  
 
WINNER Alan Hay   ONE MAN, TWO GUVNORS (Francis Henshall)
Mandi Cattell   CRANFORD AT CHRISTMAS (Miss Pole)
Rory Lowings   ONE NIGHT IN NOVEMBER (Peter)
    and ONE MAN, TWO GUVNORS (Stanley Stubbers)
Jonathan Totman   ONE NIGHT IN NOVEMBER (Michael Green)
    and ONE MAN, TWO GUVNORS (Alan Dangle)
  2015  
Barry Brown   THE AUTHENTIC LIFE OF BILLY THE KID (Ash Upson)
    A MIDSUMMER NIGHT'S DREAM (Peter Quince)
    WHEN WE ARE MARRIED (Henry Ormonroyd)
David Foyle   THE AUTHENTIC LIFE OF BILLY THE KID (Billy)
    A MIDSUMMER NIGHT'S DREAM (Tom Snout)
    WHEN WE ARE MARRIED (Alderman Joseph Helliwell)
Sarah Middle   IS THIS SEAT TAKEN (Laura)
    A MIDSUMMER NIGHT'S DREAM (Mustardseed)
    WHEN WE ARE MARRIED (Ruby Birtle)
    MASKERADE (Christine)
WINNER Ian Nutt   A MIDSUMMER NIGHT'S DREAM (Puck)
Jonathan Totman   A MIDSUMMER NIGHT's DREAM (Lysander)
    MASKERADE (Greebo & Dr Underschaft)
  2014  
WINNER Sandra Birnie   BAREFOOT IN THE PARK (Ethel Banks)
Scott Brindle BAREFOOT IN THE PARK (Paul Bratter)
Nora Silk   BAREFOOT IN THE PARK (Corrie Bratter)
Peter Simmons   BAREFOOT IN THE PARK (Victor Velasco)
    THE SCHOOL FOR SCANDAL (Sir Oliver Surface)
  2013  
WINNER Mandi Cattell   THE OLD CURIOSITY SHOP (Mrs Nubbles)
    CALENDAR GIRLS (Chris)
    WYRD SISTERS (Nanny Ogg)
Adam Daniels   THE OLD CURIOSITY SHOP (Dick Swiveller)
David Foyle   THE LAST YANKEE (Leroy Hamilton)
    THE OLD CURIOSITY SHOP (Daniel Quilp)
Christine Stewart   THE LAST YANKEE (Patricia)
    WYRD SISTERS (Lady Felmet)
  2012  
Barry Brown   BLITHE SPIRIT (Charles Condomine)
WINNER Julian Cooper   TERRA NOVA (Roald Amundsen)
Andrew Stewart   TWELFTH NIGHT (Sir Andrew Aguecheek)
Martin Woodruff TERRA NOVA (Captain Scott)
    TWELFTH NIGHT (Malvolio)
  2011  
Sandra Birnie   ABSENT FRIENDS (Marge)
    NICHOLAS NICKLEBY (Mme Mantalini)
Scott Brindle   THE CHERRY ORCHARD (Trofimov)
WINNER Fran Burgoyne   ABSENT FRIENDS (Evelyn)
    THE CHERRY ORCHARD (Anya)
    NICHOLAS NICKLEBY (Fanny Squeers)
Chris Hudson   NICHOLAS NICKLEBY (Nicholas)
Sarah Middle   THE CHERRY ORCHARD (Dunyasha)
     NICHOLAS NICKLEBY (Matilda Price)
Peter Simmons   THE CHERRY ORCHARD (Lopakhin)
Graham Waterhouse   NICHOLAS NICKLEBY (Newman Noggs)
  2010  
Sandra Birnie   UNDER MILK WOOD (Lily)
    THE BORROWERS (Mrs Driver)
Scott Brindle   THE WOMAN IN WHITE (Walter Hartwright)
    UNDER MILK WOOD (Eli Jenkins)
Fran Burgoyne   UNDER MILK WOOD (Gossamer)
    THE BORROWERS (Arietty Clock)
WINNER Meg Dixon   UNDER MILK WOOD (Mrs Ogmore Pritchard)
    AMY WONDERFUL AMY (Amy Johnson)
David Foyle   ABORTIVE (Colin)
    THE BORROWERS (Pod)
Angelique Fronicke   THE WOMAN IN WHITE (Marion Halcombe)
Guy Holmes   UNDER MILK WOOD (Mr Waldo)
    AMY WONDERFUL AMY (Jim Mollison)
Martin Woodruff   UNDER MILK WOOD (Mr Edwards)
  2009  
Sandra Birnie   THE LADY IN THE VAN (Mam)
    THREE MEN IN A BOAT (Librarian & Others)
WINNER Barry Brown   THE LADY IN THE VAN (Alan Bennett 2)
    THREE MEN IN A BOAT (Uncle Podger & Others)
Meg Dixon   DISPATCHES FROM HELL (Elsa Eichorn)
    THE CONSTANT WIFE (Constance Middleton)
David Foyle   THE LADY IN THE VAN (Alan Bennett 1)
     THREE MEN IN A BOAT (George)
  2008  
Julian Cooper   REBECCA (Maxim de Winter)
David Foyle   VALENTINE'S Night (Colin) DICK BARTON SPECIAL AGENT (Baron Scarheart)
Alexandra Fye   REBECCA (THe Second Mrs de Winter)
WINNER Guy Holmes   VALENTINE'S Night (James)
    DICK BARTON SPECIAL AGENT (Dick Barton)
  2007  
Barry Brown   DAVID COPPERFIELD (Wilkins Micawber)
Mandi Cattell   PYGMALION (Mrs Pearce)
    DAVID COPPERFIELD (Peggotty)
Alexandra Fye   PYGMALION (Eliza Doolittle)
    A MURDER IS ANNOUNCED (Julia Simmons)
    DAVID COPPERFIELD (Agnes Wickfield)
WINNER Guy Holmes   PYGMALION (Professor Henry Higgins
    DAVID COPPERFIELD (Uriah Heep)
  2006  
Michael Husband   AND A NIGHTINGALE SANG (George)
WINNER Suzanne Jones   THE DEEP BLUE SEA (Hester Collyer)
    AND A NIGHTINGALE SANG (Helen)
Lucy Underwood   A LITTLE BRIEF AUTHORITY (Isabella)
Martin Woodruff   DOCTOR FAUSTUS (Faustus)
  2005  
Mandi Cattell   JOKING APART (Olive)
    THE MAN IN THE IRON MASK (Mme Planchet)
Ken Eason   LANDSCAPE (Duff)
Kyle Hubbard   NEVER THE SINNER (Nathan Leopold Jr.)
WINNER Declan Lynch   THE MAN IN THE IRON MASK (Louis XIV & Philippe)
    NEVER THE SINNER (Richard Loeb)
     

About Bawds / Latest News / Auditions  /  Productions / Photographs / Biographies / Poster Gallery / Golden Plume Award / Links  / Contact Us